суббота, 14 ноября 2015 г.

Україна - незалежна держава!

Тема: «Україна – незалежна держава»
Мета:                                             
·        розширити і поглибити знання про Україну, як незалежну державу;
·        формувати поняття громадянськості, національну свідомість школярів, почуття гордості за історичне, культурне життя наших предків;
·        виховувати гуманне ставлення до спадщини українського народу, славетних творів української культури;
·        викликати бажання вивчати, берегти і примножувати багатства рідного краю.
Очікувані результати: зацікавленість учнів проектною діяльністю; застосування учнями власного життєвого досвіду, покращення контактів між дітьми.
Обладнання: кольорові стрічки, квіти-символи, схеми, підручники, Конституція України.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку
I. Спрямування до мети. Вступне слово вчителя.
-         Сьогодні у нас незвичайний урок – навчальний проект з громадянської освіти «Ти і Україна». Свою розмову з вами хочу розпочати такими поетичними рядками:
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -
Оці степи, це небо, ці ліси
Усе так гарно, чисто, незрадливо.
Усе, як є – дорога, явори,
                            Усе моє, все зветься … (Україна)
                                  (Ліна Костенко)
Наш урок буде присвячений ненці – Україні, її спадщині, її культурним і духовним скарбам, багатостраждальному українському народові. На ньому, в процесі роботи над навчальним проектом, сплетемо український віночок з квітів – символів. А на різнокольорових стрічках віночка ви бачите напрямки нашої роботи на уроці.
v Україна – земля рідна, земля сонячна і хлібна.
v Україна – незалежна держава.
v Символи держави.
v Ми – маленькі громадяни України.
v Конституція – найголовніший документ нашої держави.
v Скарби України.
v Україна живе в моїм серці дитячім.
-         Сучасні письменники і поети примножують скарбницю синівського слова до рідної землі. Послухайте, як вони виражають свою любов до України у віршах.
Діти читають уривки з віршів.

IIФормування груп для проведення дослідження.
Клас поділяється на дві групи – «Україночки» і «Козачата»
Асоціювання «гранування».
Робота в групах.
-         Запишіть слова та фрази, які спадають на думку з теми «Україна».
-         Групи, будь ласка, поділіться своїми думками про Україну.
Учитель опитує кожну групу, запитує перелік думок.

IIIФормування проблеми проекту.
Україна – країна зі славною багатовіковою історією, народ якого протягом багатьох віків боровся за свободу і незалежність. Україна – це велика суверенна держава в Європі.
Розповідь легенди «Наша земля»
Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, але землі їм уже не дісталось.
Ось вони й прийшли до Бога, а він у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилині Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чому прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці.» Тоді я вам дам землю ту, що залишилась для раю, там усе: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні – ворога.
Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україною.
- Що знаєте ви про Україну, як незалежну державу?
Що може зробити кожен з вас для України?
Це і є проблемні питання нашого уроку – проекту.

IVРеалізація проекту.
1.     Символи держави.
Робота в групах.
Група «Україночки». Описати герб України. Пофантазуйте: що символізує тризуб?
Група «Козачата». Описати прапор України. Пофантазуйте, чому прапор України має такий колір?
Для обох груп. Що таке гімн? Як називається гімн України? Хто автор українського гімну? (Слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.)
2.     Конституція – найголовніший документ нашої держави.
А) Метод «Незакінчене речення.»
«Щоб у нашій державі постійно був добробут і порядок, треба …» (виконувати правила дорожнього руху, правила пішоходів, поведінки у громадських місцях, у гостях, удома, школі, дотримуватись законів, усі повинні виконувати свої обов’язки. Люди повинні користуватись своїми правами).
В) Робота в групах. Гра «Обличчям до обличчя»: знайдіть, відзначте й обговоріть права громадян України, які записані в Конституції. Статті 53, 49, 45, 43, 27, 68.
Стаття 53. Кожен має право на освіту. Повна загальна середня                                                                                                                                               освіта є обов’язковою.
Стаття 49. Кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування.
Стаття 45. Кожен, хто працює, має право на відпочинок.
Стаття 43. Кожен має право на працю.
Стаття 27. Кожна людина має невід’ємне право на життя.
Крім права громадяни України мають обов’язки. Ось що сказано в статті 68: «Кожен зобов’язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, не посягатися на права і свободи, честь і гідність інших людей.»
Музична пауза: Пісня «Наш край».
                                    
3.     Джерела нашої культури.
Розповідь з елементами бесіди.
Наші предки залишили нам у спадок багату землю, свою історію, культуру, освіту, звичаї і традиції. А наше завдання – зберегти цей скарб і примножити його. Як ви гадаєте, що таке культура? (Відповіді учнів). Культура – це все, що людина створила власними руками, а не одержала від природи. В іншому розумінні, культура – це творчі духовні надбання освічених верств народу, передані з покоління в покоління.
  
         VПошук інформації з проблеми у художніх творах.
1.     Робота с підручником. Опрацювання статті «Скарби України».
А) Читання статті по абзацах.
Б) Словникова робота.
«Довідкове бюро» повідомляє:
Козак  - вільна людина з кріпосних селян, що втекла на південні землі України й брала участь у визвольній боротьбі проти татаро – турецьких і польських загарбників.
Чумак – візник і торговець, який перевозив на волах хліб, сіль, рибу та інші товари для продажу.
Кобзар – український народний співець, що супроводить свій спів грою на кобзі.
Хлібороб – селянин, який вирощує хліб.
В) Розгляд фотоілюстрації всесвітньо відомих пам’яток – споруд.
Коротка інформація про їх історичне минуле та архітектуру.

2.     Робота в групах. Складання віршиків про Україну за запропонованими римами.
…Україна.
         …калина.
…поля.
…Україну.
…Батьківщину.
… гаїв.
…солов’їв.
3.     Ми – маленькі громадяни України.
А) Учні читають уривки віршів українських поетів та співвідносять їх зміст з метою уроку-проекту.

    2) Оформлення виставки «Ти і Україна».
    В малюнках учні відобразили своє ставлення до рідної землі, до України, як країни, в якій народилися і живуть, своє місце і роль у примноженні багатства рідного краю.
   
   VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Як цей урок допоміг вирішити проблему « Що може зробити кожен з вас для України?»
Яка ваша участь, як маленьких громадян України, в тому, щоб у нашій країні «був лад»?
1.     Створення «Скарбнички добрих справ».
-         Діти, запишіть свої думки і покладіть свої записи до нашої скарбнички.
2.     Слово вчителя.
Ми українського, козацького роду, із роду Т. Шевченка,
 І. Франка, Л. Українки, М. Коцюбинського і багатьох інших поетів і письменників. На уроці ми сплели український віночок. В ньому – квіти рідного краю: мальва і півонія, калина і ромашка, барвінок і вишня, волошка та любисток. В своєму віночку Україна зачарувала весь світ.

Комментариев нет:

Отправить комментарий